HIGH SCHOOL
Baseball
North Clay at Teutopolis, 4:30 p.m.
Neoga at Dieterich, 4:30 p.m.
Egyptian-Illini Conference Tournament
At Higher Seeds
Game 1 -- Ramsey at St. Elmo/Brownstown, 4:30 p.m.
Game 2 -- Mulberry Grove at Cowden-Herrick/Beecher City, 4:30 p.m. (GAME MOVED TO MULBERRY GROVE)
Boys Golf
Altamont at Arcola, 4 p.m.
Girls Golf
Teutopolis at Pana, 4:15 p.m.
Girls Tennis
Salem at Effingham, 4 p.m.
Olney at Newton, 4:30 p.m.
Mattoon at Teutopolis, 4 p.m.
Soccer
Effingham at Teutopolis (BE BOLD, WEAR GOLD NIGHT) JV at 4:00 p.m., Varsity at 5:30 p.m.
Altamont at Faith Bible Christian Academy, Pana, 4:30 p.m.
Volleyball
Cowden-Herrick/Beecher City at Central A&M, 5 p.m.
Cumberland at Neoga, 6 p.m.
Dieterich at North Clay (Louisville), 6:15 p.m.
St. Elmo/Brownstown at Casey-Westfield, 6:15 p.m.
South Central at Windsor/Stewardson-Strasburg, 6:15 p.m.
Greenville at Teutopolis, 5 p.m.
Patoka at Clay City, 6:15 p.m.
JUNIOR VARSITY
Baseball
Windsor/Stewardson-Strasburg at St. Anthony, 4:30 p.m.
Football
Lawrenceville at Newton, 6:15 p.m.
Boys Golf
Effingham, Teutopolis at St. Anthony JV Tournament at Foreway Golf Course, 4 p.m.
Soccer
Effingham at Teutopolis, 4 p.m.
FRESHMAN/SOPHOMORE
Baseball
Windsor/Stewardson-Strasburg at St. Anthony, 4:30 p.m.
Football
Effingham at Mahomet-Seymour, 6 p.m.
Volleyball
Altamont at South Central, 5:15 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Baseball
Class 1A Dieterich Regional
Game 5 -- Newton St. Thomas vs. South Central, 4:30 p.m. (championship)
Class 1A Sigel St. Michael Regional
Game 6 -- Sigel St. Michael vs. Effingham St. Anthony, 4:30 p.m. (championship)
Class 2A Greenville Regional
Game 5 -- Shelbyville Moulton vs. Stewardson-Strasburg, 4 p.m. (championship)
Class 2A Casey-Westfield Regional
Game 5 -- Teutopolis vs. Jasper County, 4:30 p.m. (championship)
Class 3A Charleston Regional
Game 5 -- Charleston vs. Mattoon, 4 p.m. (championship)
Cross Country
Altamont Lutheran at St. Mary's Invitational, 4 p.m.
Girls Basketball
Sacred Heart at North Clay (Louisville), 6 p.m.
Pana Sacred Heart at Sigel St. Michael, 6:15 p.m.
Altamont, Brownstown/St. Elmo at Vandalia Tournament, TBA
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Flag Football
At Hendelmeyer Park
A League
Game 1 – Dieterich Bank Jets vs. SDS Bills, 6:45 p.m. (Middle Diamond)
Game 2 – Adhatters Dolphins vs. Effingham Monument Co. Patriots, 6:45 p.m. (West Diamond)
B League
Game 1 – Effingham Express Care Saints vs. Dan Hecht Buccaneers, 5:45 p.m. (Middle Diamond)
Game 2 – Northside Ford Bears vs. Hage Orthodontics Vikings, 5:45 pm. (West Diamond)
MAJOR LEAGUE BASEBALL
St. Louis Cardinals at Arizona, 8:40 p.m.
NATIONAL FOOTBALL LEAGUE
Chicago Bears at Washington, 7:15 p.m.
|