HIGH SCHOOL
Baseball
Louisville North Clay vs Teutopolis 9 a.m. @ Teutopolis
St. Anthony vs Louisville North Clay 11 a.m. @ Teutopolis
Teutopolis vs St. Anthony 1 p.m. @ Teutopolis
Altamont at Cobden, Rend Lake, TBA
Cross Country
St. Anthony, Cumberland, Neoga, Teutopolis at St. Joseph Spartan Classic, 9 a.m.
Altamont, Dieterich, Newton, North Clay (Louisville) at Lawrenceville, 10 a.m.
Cowden-Herrick/Beecher City at St. Joe Ogden, TBA
Boys Golf
St. Anthony at Centralia Invitational, 8 a.m.
Soccer
Pana at St. Anthony, 11 a.m.
Newton at Salem, 10 a.m.
Teutopolis at Hoopeston, 11 a.m.
Girls Tennis
St. Anthony at Centennial Charger Doubles Invitational, 8 a.m.
Mount Vernon at Teutopolis Has Been Cancelled
Newton at Fairfield Invitational, TBA
Volleyball
North Clay (Louisville) at Patoka Tournament, TBA
South Central at Herrin Tournament, TBA
JUNIOR VARSITY
Baseball
Neoga, Windsor/Stewardson-Strsaburg at Dieterich JV Tournament, 10 a.m.
FRESHMEN
Volleyball
Teutopolis at Effingham Tournament, 9 a.m.
FRESHMEN/SOPHOMORE
Volleyball
Cowden-Herrick/Beecher City Tournament, 9 a.m.
Baseball
Sectionals, TBA
JUNIOR HIGH SCHOOL
Baseball
Class 1A St. Anthony Sectional
St. Anthony vs. Neoga, 11 a.m.
Class 2A Teutopolis Sectional
Teutopolis vs. Stewardson-Strasburg, 11 a.m.
Class 3A Greenville Sectional
Jasper County vs. Edwardsville Liberty, 11 a.m.
Softball
Class A State Tournament
At Champion Fields, Normal
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 10 a.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, noon
Game 7 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 2 p.m. (third place)
Game 8 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4 p.m. (championship)
Class AA State Tournament
At Champion Fields, Normal
Game 5 -- Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 10:30 a.m.
Game 6 -- Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 12:30 p.m.
Game 7 -- Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 2:30 p.m. (third place)
Game 8 -- Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4:30 p.m. (championship)
JUNIOR FOOTBALL LEAGUE
At Effingham vs. Marion
Fifth-grade, 10 a.m.; Sixth-grade, 11:30 a.m.; Seventh-grade, 1 p.m.; Eighth-grade, 2:30 p.m.
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Strikers Soccer League
Bengals vs. Cheetahs, 8:30 a.m. (White Flag)
Cougars vs. Lions, 9:30 a.m. (White Flag)
Bobcats vs. Jaguars, 10:30 a.m. (White Flag)
Challenger Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Panthers vs. Wolves, 8:30 a.m. (Black Flag)
Salukis vs. Raptors, 9:30 a.m. (Black Flag)
Tigers vs. Orcas, 10:30 a.m. (Black Flag)
Little Kickers Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Coyotes vs. Gophers, 8:30 a.m. (Red Flag)
Badgers vs. Cobras, 8:30 a.m. (Yellow Flag)
Falcons vs. Grizzlies, 8;30 a.m. (Purple Flag)
Broncos vs. Eagles, 9:30 a.m. (Red Flag)
Gorillas vs. Marlins, 9:30 a.m. (Yellow Flag)
Mambas vs. Ravens, 9:30 a.m. (Purple Flag)
Midfielders Soccer League
At Evergreen Hollow Park
Copperheads vs. Yellowjackets, 8:30 a.m. (Green Flag)
Jackals vs. Nighthawks, 8:30 a.m. (Blue Flag)
Buffaloes vs. Mustangs, 9:30 a.m. (Green Flag)
Gators vs. Razorbacks, 9:30 a.m. (Blue Flag)
Ducks vs. Wildcats, 9:30 a.m. (Green Flag)
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Chicago Cubs at Chicago White Sox, 6:10 p.m.
San Francisco at St. Louis Cardinals, 6:15 p.m.
NASCAR
Federal Auto Parts 400 – Challenger at Richmond Raceway, 6:30 p.m. (Monster Cup Series)
|