HIGH SCHOOL
Baseball
Dieterich at St. Anthony, 4:30 p.m.
Neoga at Altamont, 4:30 p.m.
Windsor/Stewardson-Strasburg at Cowden-Herrick/Beecher City, 4:30 p.m.
South Central at North Clay (Louisville) (JV to follow), 4:30 p.m.
Teutopolis at Woodlawn, 4:30 p.m.
Cross Country
Altamont, Neoga at Cowden-Herrick/Beecher City, 4 p.m.
Boys Golf
St. Anthony at Champaign St. Thomas More, 4:30 p.m.
Effingham, Taylorville, Shelbyville at Mount Zion, 4:30 p.m.
Pana at Teutopolis, 4:15 p.m.
Windsor/Stewardson-Strasburg at Arcola, 4 p.m.
Girls Golf
St. Anthony at Champaign St. Thomas More, 4:30 p.m.
Salem at Effingham, 4 p.m. (rescheduled from Sept. 17)
Charleston at Teutopolis, 4 p.m.
Co-Ed Golf
Altamont at Oblong, 4 p.m.
Soccer
Breese Central at St. Anthony, 4:30 p.m.
Breese Mater Dei at Altamont (plus JV), 4:30 p.m.
Girls Tennis
Effingham at Vandalia, 4:15 p.m.
Paris at St. Anthony, 4:30 p.m.
Casey-Westfield at Newton, 4:30 p.m.
Salem at Teutopolis, 4:30 p.m.
Volleyball
Lincoln at Effingham, 6 p.m.
St. Anthony at Cowden-Herrick/Beecher City, 6 p.m.
Altamont at Neoga, 5 p.m.
Dieterich at St. Elmo/Brownstown, 6:15 p.m.
Arcola at Cumberland, 6 p.m.
Newton at Charleston, 5 p.m.
Windsor/Stewardson-Strasburg at Teutopolis, 5:15 p.m.
JUNIOR HIGH SCHOOL
Softball
Class A Regional at Kinmundy
St. Anthony vs. South Central at 4:30 p.m. (championship)
Class A Regional at Casey
Casey-Westfield vs. Cumberland at 4:30 p.m. (championship)
Class A Regional at Nokomis
Raymond Lincolnwood vs. Morrisonville at 4:30 p.m. (semifinal)
Class AA Regional at Effingham
Charleston vs. Effingham at 4:30 p.m. (championship)
Baseball
Regionals
Villa Grove at Okaw Valley, 4:30 p.m.
Ramsey at Neoga, 4:30 p.m.
Palestine at Dieterich, 4:30 p.m.
Oblong at Mulberry Grove, 4:30 p.m.
Beecher City at Altamont, 4 p.m.
Brownstown/St. Elmo at Shelbyville Moulton, 4:30 p.m.
Red Hill vs. Cumberland at Haughton Park in Greenup, 4:30 p.m.
North Clay vs Lawrenceville Parkview at Unit 20 Ballpark in Lawrenceville, 4:30 p.m.
Tayloville at Vandalia, 4:30 p.m.
Pana at Greenville, 4:30 p.m.
Regular Season
Patoka at Altamont Lutheran, 4:15 p.m.
Cross Country
St. Anthony, CHBC, Cumberland, Jasper County, Teutopolis at Shelbyville Invitational, 4:30 p.m. RESCHEDULED FROM SATURDAY
Teutopolis, Cowden-Herrick/Beecher City, Stewardson Trinity Lutheran, Altamont Lutheran at St. Anthony HAS BEEN CANCELLED DUE TO OTHER MEET
EFFINGHAM PARK DISTRICT
Flag Football A League
At Evergreen Hollow Park
SDS Falcons vs. Adhatters Raiders, 6:45 p.m. (East Field)
Effingham Monument Co. Cowboys vs. Martin's IGA Jets, 6:45 p.m. (West Field)
Flag Football B League
At Evergreen Hollow Park
Martin's IGA Jets vs. Effingham Express Care Chiefs, 5:45 p.m. (East Field)
Merz Heating & Air Bengals vs. Hage Orthodontics Titans, 5:45 p.m. (West Field)
MAJOR LEAGUE BASEBALL
Pittsburgh at St. Louis Cardinals, 7:15 p.m.
Milwaukee at Chicago Cubs, 7:05 p.m.
|